Den Země

Pokud Vás zajímají témata jako udržitelné životní prostředí, doba plastová, mikroplasty, globální oteplování, znečištění oceánů, tání ledovců, vymírání živočichů a rostlin, potom si zvýrazněte dnešní den v kalendáři, dnes je totiž Den Země.

Každý rok se po celém světě slaví 22. duben jako Den Země. Poprvé byl tento den slaven v roce 1970 a to s myšlenkou šíření koncepu míru a oslavy Země. V současném pojetí je to svátek upozorňující lidi na problémy spojené s životním prostředím.

V probíhající covidové době se díky vládním nařízením nekonají žádné organizované velké oslavy, jak tomu bývalo zvykem. To ale neznamená, že by se nic nedělo. Existuje celá řada aktivit, které upozorňují na důležitost přístupu k prostředí ve kterém žijeme. V Česku sem rozhodně patří březnová iniciativa Ukliďme Česko, snaha každého jednotlivce v třízení odpadu nebo třeba i lokální výsadba stromů.

Je na každém z nás do čeho se zapojíme a čím oslavíme tento výjimečný den, rozhodně by ale neměl zůstat bez povšimnutí. Vždyť kdy jindy by se měl člověk zamyslet nad tím, co je opravdu důležité a v jakém světě chce žít, než právě dnes.

Vybrali jsme pro vás pár jednoduchých tipů, kterými můžete své životní prostředí zlepšit:

?   Posbírejte odpadky ve vaší okolní přírodě.
?   Zasaďte si květiny a bylinky do truhlíku či zahrádky.
?   Zmapujte si, kde je nejbližší ekodvůr a kontejnery na tříděný odpad.
?   Vytořte si domeček pro hmyz.
?   Vymněňte jednorázové plasty za jejich udržitelnější varianty.
?   Najděte si a podpořte lokální zemědelce.
?   Zamyslete se nad využitím dešťovky.
?   Co takhle začít kompostovat?
?   Pokud máte možnost, využijte hromadnou dopravu a nebo třeba kolo místo auta.

Možností, jak se zapojit, je opravdu hodně a kreativitě se rozhodně meze nekladou. Důležité ale je si zapamatovat, že svět změníš svým chováním, ne jen svým myšlením. Proto fandíme každému z vás, kdo do některé aktivity půjdete.

A až budete večer usedat na gauč, tak se nezapomeňte za svoji snahu odměnit. Třeba drinkem s naším ekologickým skleněným brčkem!

Zemi na zdraví.

Brczko - celosvětový svátek Den Země 22. dubna