Konec jednorázových plastů v EU je tady!

První červenec letos nebude jen datum pro začátek letních prázdnin (pokud je tedy vláda nezruší), ale hlavně to bude den, od kterého se nesmí v EU zavádět do prodeje některé jednorázové plasty!

Brczko - článek o zákazu prodeje jednorázových plastů

Jednorázové plasty kam se podíváš

Byli doby, kdy jsme si život bez jednorázových plastů dokázali jen stěží představit. Zrychlené životní tempo, jídlo do ruky, fast foody, výletní okénka, grilovačky, narozeninové oslavy, fesťáky… tam všude jsme naráželi na jednorázové plastové tácky, příbory, brčka a kelímky. Pak se ale něco změnilo, příroda nám čím dál tím častěji začala dávala signály, že při tomto zběsilém plenění zdrojů a zanášení přírody možná zničíme to nejcennější co máme- naši Zemi.

Hlasy těch, kteří k tématu ochrany životního prostředí mají co říct začali být slyšet i přes obrovskou lobby nadnárodních korporací. A nejen odborníci se začali angažovat. Snad každý, kdo byl někdy v rozvojové zemi určitě potvrdí, že pohled to nebyl vždycky hezký. Řeky zaplavené plasty a pláže na které se přes hroudy odpadků po bouři ani nedostanete tam nejsou nic výjimečného. To asi není to, za čím většina lidí do těchto států přijela.

Návrh na zákaz používání jednorázových plastů

Země, které už mají populační boom a prudké zvyšování životní úrovně za sebou se postupně čím dál tím více zaobírají ekologií, odpadovým hospodářstvím, cirkulární ekonomikou, recyklací a obecně snahou o nastavení trvale udržitelné ekonomiky. I proto Evropská unie v roce 2018 přišla s návrhem na zákaz používání jednorázových plastů. Zákaz uvádění na trh se týká vatových tyčinek, plastových příborů, talířů, kelímků, míchátek a třeba i brček. Směrnice se už implementovala do českého práva a zákaz uvádění těchto výrobků na trh začne platit od 1. července 2021.

Tento krok je rozhodně důležitý ve snaze bojovat za lepší a ekologičtější svět. Až ale budete vybírat za co svá plastová brčka vyměníte, mějte na paměti, co bylo příčinou tohoto zákazu – snaha ochránit naše životní prostředí. Ve prospěch neplastových skleněných brček jednoznačně mluví možnost dlouhodobého opakovatelného užívání a jednoduchá recyklovatelnost. U jiných alternativ brček nemusí být dopad na životní prostředí tak jednoznačný. Více se třeba dočtete v našem článku “Nevyhovuje Vám nerezové a papírové brčko? Zkuste naše brčko ze skla!

Každý jednotlivec může přispět k lepšímu světu, třeba právě výběrem ekologického a designového brčka. Podívejte se na náš e-shop a vyberte si skleněné brčko, které bude každý den dělat radost právě vám!